Początkujący
Teraz czytasz
Pułapka na niedźwiedzie – jak nie dać się w nią złapać
0

Pułapka na niedźwiedzie – jak nie dać się w nią złapać

utworzył Paweł Adamczyk5 lipca 2019

Pułapka na niedźwiedzie jest jedną z ważniejszych formacji, z którą nierzadko mamy do czynienia na rynku walutowym. Zdarza się, że traderzy dają się złapać w tego typu zagranie, a w konsekwencji tracą swój kapitał. Formacja tego typu kusi nieświadomych traderów do wejścia w pozycję krótką, po czym następuje gwałtowne odwrócenie przeciwko nim. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej oraz przedstawimy kilka wskazówek pozwalających unikać wpadania w pułapkę na niedźwiedzie.


Przeczytaj koniecznie: Wstęgi Bollingera – Jak je wykorzystać w codziennym tradingu


Geneza formacji

Aby zrozumieć w jaki sposób tworzy się pułapka na niedźwiedzie, należy przede wszystkim pochylić się nad aspektem przepływu zleceń na rynku, tym jak poszczególni traderzy planują i jak wykonują swoje transakcje. Kolejnym krokiem jest postawienie się w sytuacji laika, który w większość przypadków da się złapać na określone zdarzenia na rynku:

  1. Cena porusza się w długim trendzie spadkowym, bez większych korekt. Cena porusza się w długim trendzie spadkowym, bez większych korekt. Początkujący z reguły zakładają, że przegapili już dany trend. Dochodzi frustracja i zdenerwowanie co skutkuje tym, że za wszelką cenę szukają sposobu aby wejść w pozycję.
  2. Drugi rodzaj sytuacji to ruchy swingowe. Bardzo wielu traderów używa ich bezpośrednio do planowania czasu wejścia w pozycję. Podczas trendu spadkowego wchodzą w pozycję krótką bezpośrednio po przełamaniu wyznaczonego, kluczowego (wg nich) poziomu.

Głównymi problemami i przyczynami wpadania w opisywaną pułapkę jest to, że próbując złapać długo trwający trend, traderzy najzwyczajniej w świecie wchodzą w pozycję zbyt późno. W takich przypadkach mamy do czynienia z odwiecznym prawem poruszającym rynkiem. Niedoświadczeni, początkujący inwestorzy wchodzą w pozycję krótką, a profesjonaliści nie robią nic innego jak kupują, pochłaniając zlecenia sprzedaży. W przedstawionym przykładzie, jeżeli trader zdał sobie sprawę co dzieje się aktualnie na rynku, była jeszcze możliwość przyłączenia się na re-teście. Często jednak cena strzela gwałtownie w górę, wybijając zlecenia obronne sprzedających i nie ma możliwości podłączenia się do ruchu.

pułapka na niedźwiedzie

Przykład pułapki na niedźwiedzie, ROPA D1. Źródło: xStation 5, XTB

Wskazówki pozwalające uniknąć formacji

Kluczem do nie wpadania w tego typu zdarzenia na rynku, jest przede wszystkim unikanie późnych wejść w dojrzały trend, oraz pogoni za ceną. Oczywiście należy przy tym zachować pewien balans. Nie jest powiedziane, że wszystkie wybicia przez świece swingowe są nic nie warte i nie stanowią dobrej okazji do handlu. Należy pamiętać, żeby po długich okresach trendu być przezornym i prawidłowo odczytywać sygnały ostrzegawcze płynące z rynku. Jednym z takich sygnałów, który często pojawia się przed omawianą pułapką, jest impuls wzrostowy. Wybija on cenę mocno w górę, ewentualnie doprowadza w okolice średniej kroczącej.

analiza techniczna pułapka

Przykład sygnału ostrzegawczego, ROPA D1. Źródło: xStation 5, XTB

Warto również, nieważne czy to w odniesieniu do omawianej formacji, starać się szukać przewagi rynkowej, aby zawsze być to tej „dobrej” stronie rynku. Wszystko przychodzi z doświadczeniem. W miarę upływu czasu, analizując wykresy, dużo łatwiej wychwycić pewne rzeczy, grunt to konsekwencja i determinacja.

Co o tym sądzisz?
Lubię
54%
Interesujące
38%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
8%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.