Aktualności
Teraz czytasz
Euro stoi w miejscu, podczas gdy dolar drożeje
0

Euro stoi w miejscu, podczas gdy dolar drożeje

utworzył Marcin Kiepas26 kwietnia 2022

Kurs EUR/PLN pozostaje w trendzie bocznym, podczas gdy notowania USD/PLN idą w górę, reagując na spadek notowań EUR/USD. Ta tendencja na krajowym rynku walutowym może utrzymać się do końca tygodnia.

Euro wyjątkowo stabilnie

Wtorkowy poranek upłyną na krajowym rynku walutowym pod znakiem kontynuacji konsolidacji notowań euro w relacji do złotego, przy jednoczesnym wzroście notowań dolara do polskiej waluty. Za euro trzeba było zapłacić 4,6426 zł, co jest poziomem zbliżonym do tego z poniedziałkowego zamknięcia notowań, podczas gdy kurs USD/PLN rósł 4. kolejny dzień i testował poziom 4,3454 zł, co było prostą reakcją na umocnienie się dolara na rynkach światowych, w tym na spadek notowań EUR/USD poniżej 1,07 dolara.

EURPLN Daily_fxclub_tickmill_26042022

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

 

USDPLN Daily_fxclub_tickmill_26042022

Wykres dzienny USD/PLN. Źródło: Tickmill

Rano na polskim rynku walutowym było relatywnie spokojnie. Ciekawiej może zrobić się po południu. Wtedy zostanie opublikowana cała seria  danych z USA, co może dodatkowo zwiększyć zmienność na EUR/USD i w ten pośredni sposób wpłynąć na notowania USD/PLN. Po południu decyzję ws. stóp procentowych podejmie również Bank Węgier, co będzie ważnym odniesieniem do polityki monetarnej prowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej. 

Od końca marca kurs EUR/PLN pozostaje w trendzie bocznym, po bardzo silnych „wojennych” zawirowaniach trwających od połowy lutego. Ta 5-tygodniowa niewielka zmienność notowań euro do złotego, to efekt czekania na pojawienie się nowych silnych impulsów, które w jakiś sposób zaburzą spojrzenie na najbliższą przyszłość polskiej gospodarki i rodzimej waluty.

Konsolidacja notowań EUR/PLN jednocześnie ogranicza zmienność na innych polskich parach, których notowania są wypadkową zmian tych walut w relacji do wspólnej waluty. W efekcie, tak jak dziś, notowania USD/PLN są wypadkową zachowania EUR/USD. Ta korelacja pozwala oczekiwać, że przy kontynuacji konsolidacji notowań EUR/PLN, kurs USD/PLN może jeszcze pójść w górę w końcówce kwietnia i pierwszych dniach maja. Taki wzrost będzie napędzany przez oczekiwanie na majową podwyżkę stóp procentowych przez Fed oraz prawdopodobny dalszy spadek notowań EUR/USD przed tą decyzją. Nie jest wykluczone, że dolar w najbliższym czasie zbliży się do 4,37-4,39 zł.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.