Czy złoto nadal jest najlepszą ochroną przed inflacją dla inwestorów?
Złoto było historycznie uważane za najlepszy sposób lokowania pieniędzy i zabezpieczenie przed inflacją, ponieważ z czasem zachowało swoją siłę nabywczą. Jednak to, czy złoto nadal może być tak traktowane, jest przedmiotem dyskusji, a odpowiedź zależy od różnych czynników.
Wyniki złota
Złoto może być dobrym zabezpieczeniem przed inflacją, ponieważ jego wartość zwykle wzrasta wtedy, gdy rośnie inflacja. Wynika to z faktu, że złoto jest aktywem, którego banki centralne nie mogą dodrukowywać ani manipulować jego wartością. W okresach wysokiej inflacji inwestorzy mogą uciekać się do złota jako bezpiecznej przystani, co zazwyczaj podnosi jego cenę.
Istnieją jednak pewne wady inwestowania w złoto. Po pierwsze, złoto nie generuje żadnego dochodu, a jego wartość zależy wyłącznie od popytu rynkowego, który bywa nieprzewidywalny. Ponadto na cenę złota mogą wpływać czynniki inne niż inflacja, takie jak napięcia geopolityczne lub zmiany popytu na biżuterię. Złoto, poza nielicznymi okresami, nie było w stanie także prześcignąć wyników Dow Jones na przestrzeni 40 lat.

Źródło: Macrotrends
Słusznie lub nie, złoto jest powszechnie postrzegane jako niezawodny środek ochrony przed ryzykiem związanym malejącą siłą nabywczą pieniądza. Jednak niektórzy inwestorzy nie biorą pod uwagę jego kosztów dodatkowych, związanych z przechowywaniem i innymi logistycznymi komplikacjami.

Źródło: Mennica Polska
Szczęśliwie, problem ten zostaje rozwiązany, jeżeli decydujemy się na Mutual Funds, lub fundusze giełdowe (ETFs), które inwestują w złoto: Fundusze te umożliwiają inwestowanie w zdywersyfikowany portfel aktywów związanych ze złotem, takich jak akcje kopalni złota lub kontrakty terminowe na złoto, bez konieczności bezpośredniego posiadania fizycznego złota.
Maxim Manturov, Szef Doradztwa Inwestycyjnego w Freedom Finance Europe, stwierdził:
„Od wielu lat złoto jest postrzegane jako lokata kapitału. Jako fizyczny towar nie może być drukowane jak pieniądz, a na jego wartość nie mają wpływu decyzje rządu dotyczące stóp procentowych. Ponieważ złoto historycznie zachowywało swoją wartość w czasie, służy jako forma ubezpieczenia przed niekorzystnymi zdarzeniami gospodarczymi. W przypadku wystąpienia niekorzystnego zdarzenia inwestorzy inwestują swoje pieniądze w złoto, co podnosi jego cenę ze względu na zwiększony popyt. Obniżenie wartości dolara amerykańskiego i rzeczywistych stóp zwrotu są pozytywne dla złota i górników. Silny dolar sprawił, że cena złota spadła. Po osiągnięciu szczytu we wrześniu i październiku dolar amerykański zaczął ostatnio słabnąć, co prawdopodobnie wywoła wzrost wyceny złota, powodowany zwiększonym popytem. Z kolei obniżanie rentowności Treasuries także jest pozytywne dla wyceny złota, ponieważ spadają realne stopy procentowe. Niższe realne stopy procentowe podniosą skuteczność inwestycji w złoto. W dłuższej perspektywie wyceny sektora złota znów wyglądają bardzo atrakcyjnie”.
Inflacja w Polsce
Roczna stopa inflacji w Polsce przyspieszyła do 17,2 proc. w styczniu 2023 r. z 16,6% w 12.2023 i nieco poniżej oczekiwań: 17,6%. Ostatni odczyt pozostał znacznie powyżej celu inflacyjnego banku centralnego, który wynosi 2,5 proc. Szybciej rosły ceny energii elektrycznej, gazu i pozostałych paliw (34 proc. wobec 31,2 proc. w grudniu), transportu (16 proc. wobec 13,3 proc.) oraz paliw do środków transportu osobistego (18,7 proc. wobec 13,5 proc.). W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,4 procent, co stanowi największy wzrost od marca 2022 r.

Źródło: GUS
Ponieważ wskaźniki inflacji w Polsce wciąż rosną, inwestorzy szukają sposobów ochrony swojego majątku. I chociaż złoto nadal jest bezpieczną przystanią, pojawiło się też dużo alternatywnych opcji inwestycyjnych, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe, kryptowaluty i towary giełdowe.
Amerykańskie obligacje skarbowe są wspierane przez rząd USA, a ich ceny zwykle rosną wraz ze wzrostem inflacji. Niestety, w czasie ostatniego gwałtownego wzrostu inflacji i spadku wyceny obligacji, okazały się one niewystarczającym zabezpieczeniem. Na dzień 13 września 2022 r. stopa inflacji w USA wynosiła ponad 8%, podczas gdy 10-letnie obligacje skarbowe 3,42%, co oznacza, że realna (skorygowana o inflację) stopa procentowa była ujemna i pozostanie taka, do czasu aż inflacja szybko spadnie z powrotem do 2%.

Źródło: Macrotrends
Natomiast jedną z cech, która sprawiła, że kryptowaluty — zwłaszcza Bitcoin — są tak atrakcyjne dla inwestorów, jest przekonanie, że są one bardziej odporne na inflację niż waluty fiducjarne, takie jak złotówka czy dolar.
Bitcoin, podobnie jak złoto, jest zasobem skończonym i nie może być drukowany w nieskończoność. Zyskał na wartości znacznie szybciej, niż dolar amerykański na niej stracił — od praktycznie bezwartościowego w 2010 r. do wyceny na poziomie ponad 20 000 USD pod koniec 2020 r. (Ponieważ jest to niestabilny rynek, Bitcoin również odnotował dramatyczne skoki i spadki, ale linia trendu w czasie była wzrostowa). To sprawiło, że Bitcoin i inne kryptowaluty stały się coraz bardziej popularnym zabezpieczeniem przed inflacją fiducjarną.

Źródło: Coinmarketcap
Ceny surowców, takich jak ropa, metale i produkty rolne zwykle rosną wraz z inflacją, więc mogą być dobrym zabezpieczeniem przed nią. Inwestorzy powinni jednak pamiętać, że towary mogą być również niezwykle ryzykowne. Ceny towarów zależą w dużej mierze od podaży i popytu, które mogą być wysoce nieprzewidywalne. To czyni je ryzykowną inwestycją: szansa na zysk jest wysoka, ale ryzyko strat również.
Poniżej, wycena baryłki ropy na przestrzeni ostatnich 70 lat:

Źródło: Macrotrends
Podsumowanie
Co to wszystko oznacza dla inwestorów w Polsce? Chociaż złoto pozostaje realną opcją dla inwestorów, którzy chcą chronić swój majątek przed inflacją, ważne jest, aby rozważyć również inne opcje. Amerykańskie obligacje skarbowe, kryptowaluty i towary mogą również stanowić zabezpieczenie przed inflacją, a ich historyczne wyniki również należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Artykuł sponsorowany