Aktualności
Teraz czytasz
IC Markets nie sponsoruje już Interu Mediolan. Sprawa w sądzie
0

IC Markets nie sponsoruje już Interu Mediolan. Sprawa w sądzie

utworzył Michał Sielski29 października 2020

Miała być największa umowa sponsorska we włoskiej serie A za logo na rękawach piłkarskich koszulek, a skończy się batalią prawników w sądzie. IC Markets nie jest już sponsorem Interu Mediolan, po zerwaniu umowy przez władze piłkarskiego klubu.

Przypomnijmy: w lipcu informowaliśmy o tym, że broker IC Markets został sponsorem piłkarzy Interu Mediolan. IC Markets to broker z Australii, który działa od 2007 roku. Korzysta z modelu STP/ECN, co oznacza, że zawierane za jego pośrednictwem transakcje są kierowane na realny rynek – w przeciwieństwie do wielu brokerów, którzy “zakładają się” ze swoimi klientami i zarabiają wtedy, gdy oni tracą. Nie tylko dlatego jest jednak popularny na całym świecie. Zyskał na sławie głównie po wprowadzeniu regulacji ESMA, które ograniczyły możliwość lewarowania firmom z Europy. Teraz i w Australii nadchodzą zmiany, a australijscy brokerzy, chcąc utrzymać dotychczasowe warunki handlu, „ratują się” regulacjami off-shore.

Pierwsza wpłata i nic poza tym?

Okazuje się jednak, że z wielkiej strategii marketingowej może niewiele wyniknąć. IC Markets złożył pozew przeciwko Interowi Mediolan, po tym, jak Inter anulował planowane sponsorowanie klubu.

Dlaczego tak się stało? IC Markets miał być sponsorem klubu przez trzy lata, począwszy od obecnego sezonu 2020-2021. Zgodnie z umową, IC Markets miał zapłacić 4,5 miliona euro w pierwszym roku, 4,8 miliona euro w drugim i 5 milionów euro w trzecim – łącznie 14,3 miliona euro. Za dobre wyniki miały być dodatkowe premie. To miała być najwyższa umowa sponsorska za logo na rękawach koszulek w całej historii włoskiej serie A.

Tymczasem włoski portal sportowy Calcio e Finanza poinformował, że Inter Milan anulował kontrakt z IC Markets, powołując się na to, że sponsor nie wywiązał się ze swoich zobowiązań. Inter twierdzi, że IC Markets wpłacił początkowy depozyt w ramach umowy (2,5 mln euro), ale nie dokonał dalszych płatności zgodnie z umową. Co więcej, IC Markets pozwał teraz Inter Mediolan o zwrot zapłaconych 2,5 miliona euro.

Pierwsza rozprawa przed sądem w Mediolanie została wyznaczona na 14 kwietnia 2021 r.

Brokerzy i piłka nożna w najlepszym wydaniu

Sponsorowanie sportowych drużyn jest ostatnio bardzo modne wśród brokerów. Już w 2017 roku umowę sponsorską z Evertonem z angielskiej Premiership podpisał Blackwell Global – wtedy dopiero od roku działający na rynku brytyjskim, cypryjskim, australijskim i w Nowej Zelandii.

Wcześniej umowę sponsorską zawarł też inny klub z angielskiej ekstraklasy – Watford FC, który związał się z brokerem FxPro, do tej pory sponsorującym AS Monaco z ligi francuskiej. Obecnie sponsorem AS Monaco jest eToro.

Inny klub z angielskiej ligi – West Ham – współpracował natomiast z dwoma brokerami. Sponsorował ich zarówno Hantec Markets, jak i Scope Markets.

W 2017 roku broker został też sponsorem jednej z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych piłkarskich drużyn na świecie – Realu Madryt. “Królewscy” związali się wtedy z firmą Exness na co najmniej trzy sezony. Umowa wciąż obowiązuje.

Także w Polsce mamy już pierwszą umowę. Plus500 został głównym sponsorem mistrzów kraju – drużyny piłkarskiej Legia Warszawa.

Zainteresowanie brokerów piłkarskimi drużynami nie powinno jednak dziwić. Z danych wynika, że ok. 95% traderów to mężczyźni – podobnie jest z kibicami piłkarskich drużyn. a to właśnie oni głównie odwiedzają piłkarskie stadiony i oglądają mecze w telewizji. Kibice są też coraz bogatsi – mecze można oglądać nawet w ekskluzywnych lożach, których dzierżawa na największych stadionach kosztuje nawet kilkaset tysięcy euro rocznie.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.