Literatura
Teraz czytasz
Recenzja książki Macieja Golińskiego
MATERIAŁ SPONSOROWANY
0

Recenzja książki Macieja Golińskiego

utworzył Janusz Ekert13 listopada 2016

Wydawnictwo Maklerska przyzwyczaiło nas, iż jego nakładem pojawiają się tytuły wyjątkowe. Czy tak jest także i tym razem? „Inside Bar. Jak zostać mistrzem jednej techniki” to nowa książka Macieja Golińskiego, inwestora z 20-letnim doświadczeniem na rynkach kapitałowych.

O książce

Inside Bar – formacja harami, w której cała świeca (korpus, jak i cienie) objęta jest przez świecę ją poprzedzającą. Świeca poprzedzająca to tzw. mother candle, a sama inside bar określana jest zwykle jako baby candle. I to w zasadzie kompletna definicja. W literaturze tematu zwykle traktowana pobieżnie lub w ogóle pomijana. W tej książce opisana na prawie 300 stronach i okraszona 112 diagramami oraz licznymi tabelami!

Autor podzielił książkę na trzy części. Pierwsza to opis formacji Inside Bar i metodologii badań, w drugiej autor dokonuje selekcji IB w zależności od zastosowanych filtrów, by w ostatniej przywołać przykłady praktycznego wykorzystania formacji, opisując kilka strategii.

Nie wystarczy jednorazowa lektura książki i obejrzenie trzech wykresów, aby bezpiecznie i konsekwentnie zacząć zarabiać pieniądze na giełdzie w oparciu o jakąkolwiek metodę. Sam na dokładne rozpracowanie formacji IB poświęciłem ponad rok.

Geneza powstania

Jak sam autor wskazuje, powodem napisania książki jest jego przekonanie na temat nauki tradingu i stanowi przeciwwagę do powszechnej, błędnej opinii początkujących inwestorów, która głosi, iż pobieżne poznanie metod inwestycyjnych jest wystarczające. Bardzo szybko bowiem okazuje się, iż bez dogłębnej analizy i kompletnego poznania danej techniki, początkujący trader nie tylko nie potrafi poprawnie ocenić sytuacji rynkowej, ale także brak tej wiedzy przyczynia się do większych strat.

Uważam, że nie trzeba znać niezliczonej liczby technik inwestycyjnych. Nie trzeba znać nawet dziesięciu. Trzeba tylko – albo aż – perfekcyjnie umieć stosować tę jedną!

I taką właśnie specjalizację proponuje nam autor. To swoista podróż od budowy formacji, poprzez analizę jej skuteczności aż po praktyczne przykłady zastosowania. Taki schemat może nie dziwi, ale gdy przyjrzymy się bliżej, zaskakuje objętość poszczególnych rozdziałów, gdzie sporo miejsca poświęca autor opisom strategii, dzieląc się z czytelnikiem praktycznymi poradami odnośnie zastosowania konkretnych zagrań. Same rekomendacje to bardzo istotna część publikacji, gdyż pozwala zwrócić uwagę na kluczowe aspekty i usystematyzować swoją wiedzę.

Czy sięgnąć po „Inside Bar”? Warto, naprawdę!

Szczególnie polecam Rozdział 18 – Ogólny kontekst wystąpienia formacji inside bar, w którym, za pomocą dwóch testów, autor analizuje konsekwencje łączenia formacji IB z innymi układami wieloświecowymi, gdy są ich częścią. W pierwszym – gdy IB występuje, w drugim bez wystąpienia tej formacji. Znajdziemy tu oczywiście przykłady z formacjami 1-2-3, RGR, TTE, zagrań w konsolidacji czy przy wystąpieniu luki cenowej.

Ogólne wrażenie po przeczytaniu książki jest bardzo pozytywne. Maciej Goliński udowodnił, że IB nie jest mu obca. Jeśli ktoś na co dzień stosuje techniki price action to ta pozycja jest obowiązkowa. Gorąco polecam.

Co o tym sądzisz?
Lubię
75%
Interesujące
25%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Janusz Ekert
Prywatny inwestor z 15-letnim doświadczeniem na rynku inwestycyjnym, specjalista rynku walutowego. Przedkłada skuteczność analizy fundamentalnej nad techniczną, stawiając przede wszystkim na prostotę i konsekwencję. Prezes OnTrade Sp. z o.o., właściciela marki Forex Club. Pasjonat snookera.